Historia okien - czyli dlaczego powstanie okien PCV było przełomem w architekturze

Dzisiaj okna są zupełnie naturalnym, a wręcz niezbędnym, elementem konstrukcji budynku. W pomieszczeniach niedoświetlonych czujemy się nieswojo, dlatego od razu zauważamy, gdy otwory są zbyt małe lub zasłonięte. Nie zawsze jednak przeszklenia były normą ? aby to udowodnić wystarczy na chwilę zagłębić się w historię architektury.

Okna w antyku i średniowieczu

Od kiedy człowiek zaczął prowadzić osadniczy tryb życia, zaczął także budować. Na początku konstrukcje były bardzo prowizoryczne i przypominały bardziej lepianki, jednak z czasem zaczęły być bardziej monumentalne i skomplikowane. Na początku okna były jedynie otworami, przez które do pomieszczeń dostawało się niewiele światła. Pełniły one bardziej funkcję wentylacji ? to właśnie przez nie do budynków dostawało się powietrze. Niczym niezabezpieczone otwory z czasem zaczęto wypełniać błonami zwierzęcymi lub drewnem, aby chronić wnętrza przed złymi warunkami atmosferycznymi oraz złodziejami. Punktem przełomowym było powstanie okiennic, które stosowano nad Morzem Śródziemnym. Szkło pojawiło się w oknach znacznie później ? na początku tylko w formie kolorowych witraży, na które mogli pozwolić sobie nieliczni, ze względu na wysoki koszt surowców oraz skomplikowany proces jego wytwarzania.

Okna drewniane i PCV ? nowoczesność i funkcjonalność

Z czasem człowiek nauczył się konstruować budynki w taki sposób, aby mieć możliwość wykonywania znacznie większych otworów, które nie zagrażały bezpieczeństwu konstrukcji. Rozwinął się także przemysł związany z produkcją szkła oraz ram okiennych, co przyczyniło się do tego, że w wielu obiektach okna stały się standardem. Drewniane ramy miały jednak wiele wad, dlatego producenci dążyli do stworzenia tańszego i trwalszego rozwiązania. Tak powstały okna plastikowe, które od momentu swojego powstania przeszły ogromną metamorfozę. Wielokomorowe konstrukcje ram, kilka szyb wyznaczających strefy o bardzo dobrych parametrach technicznych, nowe odmiany szkła ? wszystkie te cechy łączą w sobie najlepsze okna PCV stworzone przez światowych producentów. Projektantów oraz klientów nie ogranicza dzisiaj praktycznie nic, ponieważ całe ściany z łatwością można zmienić w wielkie przeszklenia, które zapewniają nowoczesny design przy jednoczesnym spełnianiu wszystkich wymagań klasycznej przegrody budowlanej.

Ewolucja architektury była spowodowana wieloma czynnikami, wśród których można wyróżnić te ekonomiczne, estetyczne oraz funkcjonalne. Najnowocześniejsze okna PCV zdają się być konstrukcjami, które posiadają cechy idealnie wyważone pomiędzy tymi trzema aspektami, dzięki czemu tak szybko zostały docenione, a ich powstanie uznaje się za przełomowy moment w rozwoju stolarki okiennej.Okna Historia okien – czyli dlaczego powstanie okien PCV było przełomem w architekturze
Dzisiaj okna są zupełnie naturalnym, a wręcz niezbędnym, elementem konstrukcji budynku.
Okna Okna PCV ? wysoka jakość niskim kosztem
Z danych statystycznych wynika, że znaczna większość okien montowanych w Polsce to konstrukcje, do których budowy użyto PCV.
Okna Na co zwrócić uwagę podczas kupowania okien?
Zachowanie odpowiedniej jakości przegród budowlanych ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa konstrukcji oraz funkcjonalności obiektu.
Rabat Promocja zimowa nadal trwa - więcej informacji w biurze.
Nowość DRUTEX S.A. po raz kolejny znalazł się na ,,Liście 500” tygodnika Polityka.

Copyright C 2012 iokno.eu | Polityka cookie | Polityka prywatności | Drutex Bydgoszcz

realizacja: PRO-LINK